Bine ai venit Vizitatorule (înregistrează-te gratuit)  
 
IMPORTANT
Județul Cluj, reprezentat la Târgul de Fete de pe Muntele Găina
publicat la 2017-07-19
[ citeşte ]
FOTOGRAFIA DOCUMENT ETNOGRAFIC 2017
publicat la 2017-07-14
[ citeşte ]
INVITATIE
pentru artiștii plastici și meșterii populari din județul Cluj
publicat la 2017-07-06
[ citeşte ]
Clujul, promovat peste Prut de două ansambluri locale
publicat la 2017-07-05
[ citeşte ]
Două ansambluri folclorice clujene, prezente la Chișinău, la Festivalul Internațional „Ștefan cel Mare și Sfânt”
publicat la 2017-06-29
[ citeşte ]
Festivalul-concurs „Dumitru Sopon” , ediția a V-a, și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2017-06-26
[ citeşte ]
Albumul-document cu muzică tradițională instrumentală -„Ecoul munților”, lansat la Festivalul „Dumitru Sopon”
publicat la 2017-06-21
[ citeşte ]
Cultura tradițională a județului Cluj, apreciată de românii canadieni
publicat la 2017-06-20
[ citeşte ]
Obiceiul „Împănatul boului”, la Batin
publicat la 2017-05-31
[ citeşte ]
Proiectul internațional „Citizen Band”, după prima etapă- 2017
publicat la 2017-05-29
[ citeşte ]
Cultura tradițională a județului Cluj, prezentată comunitătilor românești din Canada
publicat la 2017-05-24
[ citeşte ]
Câştigătorii FDE 2015
publicat la 2015-11-25
[ citeşte ]
De departe, din Ceruri şi din Străbuni, Muzica lui Mugurel Scutăreanu: POVESTEA CERBILOR
publicat la 2015-10-28
[ citeşte ]
POVESTEA LEMNULUI
publicat la 2015-02-26
[ citeşte ]
MONOGRAFII EDITATE DE CJCPCT CLUJ
publicat la 2013-10-31
[ citeşte ]
Dans, Joc sau voie bună?
publicat la 2013-04-16
[ citeşte ]
Formatii instrumentale traditionale din judetul Cluj
publicat la 2013-03-15
[ citeşte ]
CERCETĂTORI ŞI SCRIITORI AI FOLCLORULUI COREGRAFIC DIN TRANSILVANIA
publicat la 2013-03-05
[ citeşte ]
ARHIVA AUDIO și VIDEO
publicat la 2010-07-27
[ citeşte ]
Înapoi

 
.

Micii iubitori ai meşteşugului tradiţional s-au reunit sâmbătă, 16 mai 2015, în cadrul fazei judeţene a Olimpiadei "Meşteşuguri artistice tradiţionale". Concursul, organizat de către Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean,  s-a desfăşurat la Expo Transilvania şi a reunit peste 60 de elevi din 18 unităţi de învăţământ din Cluj-Napoca şi din judeţ.

Copiii au venit însoţiţi de profesorii lor coordonatori, cei care le insuflă dragostea pentru acest domeniu şi s-au întrecut în cadrul unor secţiuni pe meşteşuguri şi grupe de vârstă. Secţiunile acestei ediţii au fost: ceramică, încondeiat ouă, prelucrare lemn, pictură icoane, împletituri, podoabe din mărgele, cusut, ţesut.

Juriul a fost format din: conf.univ.dr.Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă, insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Şcolar Judeţean, conf.univ.dr. Aurel Bodiu, etnolog, Viorica Ciobanu, preşedintele Asociaţiei Meşterilor Populari Clujeni şi Teodora Roşca, pictor iconar şi doctor în teologie.

La finalul concursului, după cuvântul adresat participanţilor de către managerul CJCPCT Cluj, d-na Maria Marinela Istici şi după impresiile împărtăşite de etnologul Aurel Bodiu, membru al juriului, a urmat momentul mult aşteptat al decernării premiilor. Astfel, juriul a decis că cei mai buni dintre cei buni sunt următorii:

Secţiunea PICTURĂ ICOANE
CATEGORIA I-IV
Premiul I-Lavinia Popescu, Lic.Teoretic "N .Bălcescu"
Premiul II-Maria Tămaş,Lic.Teoretic "N. Bălcescu"
Premiul III-Lora Drăgan, Lic.Teoretic "L. Blaga"
CATEGORIA V-VIII
Premiul I-Cătălin Iobagi, Şcoala Specială CRDEII
Premiul II-Oana Morar, Lic. Arte Vizuale "R.Ladea"
Premiul III-Roxana Roman, Lic.Teoretic "L.Blaga"
            Paula Tămaş, Lic.Teoretic "N.Bălcescu"
CATEGORIA IX-XII
Premiul I-Onişor Cîmpean, Seminarul Teologic Ortodox
Premiul II-Anamaria Paşca, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul III-Domnina Mariş, Seminarul Teologic Ortodox
Secţiunea CERAMICĂ
Premiul II-Balazs Laszlo, Clubul Copiilor Huedin
Premiul III-Kelemen Zsofia, Clubul Copiilor Huedin
SECŢIUNEA CUSUT, ŢESUT
CATEGORIA I-VIII
Premiul I-Adela Moldovan, Şcoala Gimnazială Frata
             -Nadia Gavriş, Şcoala Populară de Arte "T. Jarda"
Premiul II-Alexandru Rusu, Şcoala Gimnazială "Al. Vaida-Voevod"
Premiul III-Angela Korpos, Clubul Copiilor Huedin
CATEGORIA IX-XII
Premiul I-Roba Mărioara, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II-Elisa Răcăşan, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul III-Mădălina Gavriş, Şcoala Populară de Arte "T. Jarda"
SECŢIUNEA ÎMPLETITURI
Premiul I-Kalo Robert, Şcoala Specială CRDEII
Premiul II-Segesvari Marius, Şcoala Specială CRDEII
SECŢIUNEA PODOABE DIN MĂRGELE
CATEGORIA I-VIII
Premiul I-Alexandra Danciu-Clubul Copiilor Dej
Premiul II-Lorena Galu-Clubul Copiilor Dej
Premiul III-Tania Cornea-Clubul Copiilor Gherla
CATEGORIA IX-XII
Premiul II-Loredana Oltean, Liceul UCECOM"Spiru Haret" 
Premiul III-Denisa Goron, Liceul UCECOM"Spiru Haret"
PRELUCRARE LEMN
CATEGORIA V-VIII
Premiul I-Balazs Andor, Clubul Copiilor Huedin
ÎNCONDEIAT OUĂ
CATEGORIA V-VIII
Premiul III-Betlendi Eszter, Clubul Copiilor Huedin
CATEGORIA IX-XII
Premiul I-Moraru Mihaela,Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II-Lukacs Hilda, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"

Cei trei reprezentanţi ai meşteşugurilor clujene la faza naţională a Olimpiadei, care se va desfăşura în august la Sibiu, sunt: Onişor Cîmpean, Seminarul Teologic Ortodox-pictură icoane, Nadia Gavriş, Şcoala Populară de Arte "T. Jarda"-cusături şi Balazs Andor, Clubul Copiilor Huedin-prelucrare lemn.
Restul premianţilor vor primi drept cadou o tabără de meşteşuguri organizată de către instituţia noastră în cursul lunii iulie la Caps-Valea Ierii, unde vor avea ocazia să înveţe şi alte meşteşuguri decât cele pe care le practică deja.

Pentru mai multe fotografii accesaţi pagina de facebook a CJCPCT Cluj - facebook.com/traditii

Partenerul media al evenimentului a fost Someş TV.

 

publicat la 19.05.2015
de Consuela Bendea
[ Contact ]
 
 
PERMANENT EDUCATION: courses, perfecting classes, information
F-DE la Craiova [ Citeşte ] [ Vezi toate ]
Google Ads
© 2009-2016 traditiiclujne.ro®   Worldwide All rights reserved
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.
Reproducerea materialelor este permisă numai cu permisunea editorului şi menţionarea sursei.
validat w3css     WebDesign şi programare de Nerțan Nicolae - Găzduire web: Studio One