Bine ai venit Vizitatorule (înregistrează-te gratuit)  
 
IMPORTANT
A doua etapă a proiectului cu finanțare europeană „Citizen Band”, organizată la Cluj
publicat la 2017-10-20
[ citeşte ]
Festivalul – concurs de folclor pentru copii „Tinere speranțe”, ediția a XIV –a
publicat la 2017-10-20
[ citeşte ]
Orchestra profesionistă „Cununa Transilvană” împlinește 60 de ani de activitate artistică
publicat la 2017-10-19
[ citeşte ]
Festivalul Interetnic de Folclor din Câmpia Transilvaniei, ediția XXI-a
publicat la 2017-10-19
[ citeşte ]
Târg de meșteșuguri și ceramică tradițională, în Piața Avram Iancu
publicat la 2017-10-10
[ citeşte ]
Vernisaj fotoreportajul etnografic "Dansul măștilor"
publicat la 2017-10-02
[ citeşte ]
„Emoții de toamnă”, spectacol de romanţe şi muzică de café-concert
publicat la 2017-09-29
[ citeşte ]
Vernisaj de fotografie etnografică la Lugoj
publicat la 2017-09-21
[ citeşte ]
Fotografia-document etnografic prezentată la Lugoj
publicat la 2017-09-14
[ citeşte ]
Jocu’ la şură - Gherla, 10 septembrie 2017
publicat la 2017-09-12
[ citeşte ]
Sărbătoarea cântecului, jocului și portului popular românesc - „Jocu’ la șură”
publicat la 2017-09-07
[ citeşte ]
Pasionații de fotografie, așteptați la concursul „Fotografia – Document Etnografic”
publicat la 2017-09-07
[ citeşte ]
Festivalul Concurs de muzică rromanes „Lăutarii ardeleni” , ediția a XXII-a
publicat la 2017-09-06
[ citeşte ]
Zilele Cetății Dăbâca
publicat la 2017-09-06
[ citeşte ]
Evenimente tradiționale în acest sfârșit de săptămână, în mai multe localități clujene
publicat la 2017-08-31
[ citeşte ]
Festivalul interjudețean „Jocu’ de pe Câmpie” , ediţia a XXII – a
publicat la 2017-08-29
[ citeşte ]
Sărbători tradiționale la Gîrbău, Așchileu și Vâlcele în acest sfârșit de săptămână
publicat la 2017-08-23
[ citeşte ]
Elevii clujeni, încurajați să practice meșteșugurile tradiționale
publicat la 2017-08-17
[ citeşte ]
Sărbătoarea „Fiii satului Răchițele”
publicat la 2017-08-16
[ citeşte ]
Expoziția de fotografie „Arta din ladă”, vernisată la Unguraș
publicat la 2017-08-16
[ citeşte ]
Sărbători tradiționale la Cătina, Frata și Nadășu
publicat la 2017-07-27
[ citeşte ]
Festivalul internațional de folclor „Serbările Transilvane”, ediția a XVIII – a
publicat la 2017-07-27
[ citeşte ]
Icoane realizate după izvoade vechi, vernisate la Cluj-Napoca
publicat la 2017-07-26
[ citeşte ]
Clujenii, la înălțime la Târgul de Fete de pe Muntele Găina
publicat la 2017-07-25
[ citeşte ]
Județul Cluj, reprezentat la Târgul de Fete de pe Muntele Găina
publicat la 2017-07-19
[ citeşte ]
FOTOGRAFIA DOCUMENT ETNOGRAFIC 2017
publicat la 2017-07-14
[ citeşte ]
INVITATIE
pentru artiștii plastici și meșterii populari din județul Cluj
publicat la 2017-07-06
[ citeşte ]
Clujul, promovat peste Prut de două ansambluri locale
publicat la 2017-07-05
[ citeşte ]
Două ansambluri folclorice clujene, prezente la Chișinău, la Festivalul Internațional „Ștefan cel Mare și Sfânt”
publicat la 2017-06-29
[ citeşte ]
Festivalul-concurs „Dumitru Sopon” , ediția a V-a, și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2017-06-26
[ citeşte ]
Albumul-document cu muzică tradițională instrumentală -„Ecoul munților”, lansat la Festivalul „Dumitru Sopon”
publicat la 2017-06-21
[ citeşte ]
Cultura tradițională a județului Cluj, apreciată de românii canadieni
publicat la 2017-06-20
[ citeşte ]
Obiceiul „Împănatul boului”, la Batin
publicat la 2017-05-31
[ citeşte ]
Proiectul internațional „Citizen Band”, după prima etapă- 2017
publicat la 2017-05-29
[ citeşte ]
Cultura tradițională a județului Cluj, prezentată comunitătilor românești din Canada
publicat la 2017-05-24
[ citeşte ]
Câştigătorii FDE 2015
publicat la 2015-11-25
[ citeşte ]
De departe, din Ceruri şi din Străbuni, Muzica lui Mugurel Scutăreanu: POVESTEA CERBILOR
publicat la 2015-10-28
[ citeşte ]
POVESTEA LEMNULUI
publicat la 2015-02-26
[ citeşte ]
MONOGRAFII EDITATE DE CJCPCT CLUJ
publicat la 2013-10-31
[ citeşte ]
Dans, Joc sau voie bună?
publicat la 2013-04-16
[ citeşte ]
Formatii instrumentale traditionale din judetul Cluj
publicat la 2013-03-15
[ citeşte ]
CERCETĂTORI ŞI SCRIITORI AI FOLCLORULUI COREGRAFIC DIN TRANSILVANIA
publicat la 2013-03-05
[ citeşte ]
ARHIVA AUDIO și VIDEO
publicat la 2010-07-27
[ citeşte ]
Înapoi

 
.

          Micii iubitori ai meşteşugului tradiţional s-au reunit sâmbătă, 14 mai 2016, în cadrul fazei judeţene a Olimpiadei "Meşteşuguri artistice tradiţionale". Concursul este organizat de către Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean și cu Școala Populară de Arte ” Tudor Jarda”  a reunit aproape 60 de elevi din 15 unităţi de învăţământ din Cluj-Napoca şi din judeţ.

        Copii au venit însoţiţi de profesorii lor coordonatori, cei care le insuflă dragostea pentru acest domeniu şi s-au întrecut în cadrul unor secţiuni pe meşteşuguri . Secţiunile acestei ediţii au fost: ceramică, încondeiat ouă, prelucrare lemn, pictură icoane, împletituri, podoabe din mărgele, cusut, ţesut, pictură pe lemn și piatră. Juriul a fost format din: conf.univ.dr. Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă, insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Şcolar Judeţean, conf.univ.dr. Aurel Bodiu, etnolog și Viorica Ciobanu, preşedintele Asociaţiei Meşterilor Populari Clujeni.

        Juriul a decis că cei mai buni dintre cei buni sunt următorii:

SECŢIUNEA PICTURĂ ICOANE PE STICLĂ

Categoria I-VIII

Premiul I-Toma Miruna, Lic.Teoretic "N.Bălcescu", prof.coordonator Henorel Nica

Premiul II-Maria Tămaş,Lic.Teoretic "N.Bălcescu", prof.coordonator Henorel Nica

Premiul III-Deacu Irina, Lic.Teoretic " N.Bălcescu", prof.coordonator Henorel Nica

   - Șoș Paula, Şcoala Specială CRDEI, prof.coordonator Olga Simina

Categoria IX-XII

Premiul I-Ungureșan Ioana, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr", prof.coordonator Ionița Timiș

Premiul II-Bota Maria, Lic.Teoretic Avram Iancu, prof.coordonator Cristina Marian

Premiul III-Moldovan Cristina, Seminarul Teologic Ortodox, prof. coordonator Cristian Hideg

SECŢIUNEA PICTURĂ PE LEMN / PIATRĂ

Categoria I-XII

Premiul I-Popescu Vlada, , Lic.Teoretic Avram Iancu, prof.coordonator Cristina Marian

Premiul II-Cocerjuc Denisa, Lic. Informatică Tiberiu Popoviciu, prof.coordonator Cristina Marian

Premiul III-Tamas Csenge Tunde , Școala Gimnazială Izvoru Crișului, prof.coordonator Benk Andras

SECŢIUNEA CERAMICĂ

Categoria I-IV

Premiul I-Bucur Gabriel, Liceul de Arte Romulus Ladea

Premiul II-Pentek Noemi,  Școala Gimnazială Izvoru Crișului, prof.coordonator Benk Andras

Categoria V-VIII

Premiul I-Balazs Lazslo, Clubul Copiilor Huedin, prof.coordonator Benk Andras

Premiul II-Kelemen Zsofia, , Lic.T ehnologic Vlădeasa, prof.coordonator Benk Andras

Premiul III – Florea Cătălin, Școala Specială CRDEII, prof.coordonator Mihaela Cioban

SECŢIUNEA CUSUT, ŢESUT

Categoria I-VIII

Premiul I-Nadia Gavriş, Liceul Tehnologic Vlădeasa, prof. coordinator Stângă Mariana

Premiul II-Barta Petra,  Liceul Tehnologic Vlădeasa, prof.coordonator Benk Andras

Premiul III-Vidrean Adelina, Lic.Octavian Goga Huedin, prof.coordonator Adriana Șaitiș

Categoria IX-XII

Premiul I-Pașcalău Florina, Lic.Octavian Goga Huedin, prof.coordonator Adriana Șaitiș

Premiul III-Forț Elena, Lic.Octavian Goga Huedin , prof.coordonator Adriana Șaitiș

Premiul III-Crișan Gabriela, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr", prof.coordonator Ionița Timiș

SECŢIUNEA ÎMPLETITURI

Premiul I-Segesvari Marius, Şcoala Specială CRDEII, prof.coordonator Monica Nechita

Premiul II-Cipcigan Meda,Şcoala Specială CRDEI, prof.coordonator Monica Nechita

Premiul III – Petric  Alexandra - Lic. Informatică Tiberiu Popoviciu, prof.coordonator Cristina Marian

SECŢIUNEA PODOABE DIN MĂRGELE

Categoria I-XII

Premiul I-Tania Cornea-Clubul Copiilor Gherla, prof.coordonator Katona Daniela

Premiul II-Lorena Galu-Clubul Copiilor Dej, prof.coordonator Katona Daniela

Premiul III-Râmba Cosmin, Şcoala Specială CRDEII, prof.coordonator Mihaela Cioban

PRELUCRARE LEMN

Categoria V-XII

Premiul I-Balazs Andor, Clubul Copiilor Huedin, prof.coordonator Benk Andras

Premiul II – Mihaly Daniel Tamas - Școala Gimnazială Izvoru Crișului, prof.coordonator Benk Andras

Premiul III – Durcău Oana - Lic.Teoretic Avram Iancu, prof.coordonator Cristina Marian

ÎNCONDEIAT OUĂ

Categoria V-XII

Premiul I-Pelea Miriana,Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr", prof.coordonator Ionița Timiș

Premiul II-Betlendi Eszter, Clubul Copiilor Huedin, prof.coordonator Benk Andras

Premiul III- Bocz Dora - Liceul Tehnologic Vlădeasa, prof.coordonator Benk Andras

 

          Cei care vor reprezenta meşteşugurile clujene la faza naţională a Olimpiadei, care se va desfăşura în august la Sibiu, sunt:

Ungureșan Ioana, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"-pictură icoane,

Nadia Gavriş, Liceul Tehnologic Vlădeasa -cusături şi

Balazs Lazslo, Clubul Copiilor Huedin-ceramică.

          Restul premianţilor vor avea ocazia să participe în tabăra de meşteşuguri organizată de către instituţia noastră între 25-29 iulie la Caps-Valea Ierii.

 

publicat la 18.05.2016
de Consuela Bendea
[ Contact ]
 
 
PERMANENT EDUCATION: courses, perfecting classes, information
F-DE la Craiova [ Citeşte ] [ Vezi toate ]
Google Ads
© 2009-2016 traditiiclujne.ro®   Worldwide All rights reserved
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.
Reproducerea materialelor este permisă numai cu permisunea editorului şi menţionarea sursei.
validat w3css     WebDesign şi programare de Nerțan Nicolae - Găzduire web: Studio One