Bine ai venit Vizitatorule (înregistrează-te gratuit)  
 
IMPORTANT
Elevii clujeni, încurajați să practice meșteșugurile tradiționale
publicat la 2017-08-17
[ citeşte ]
Sărbătoarea „Fiii satului Răchițele”
publicat la 2017-08-16
[ citeşte ]
Expoziția de fotografie „Arta din ladă”, vernisată la Unguraș
publicat la 2017-08-16
[ citeşte ]
Sărbători tradiționale la Cătina, Frata și Nadășu
publicat la 2017-07-27
[ citeşte ]
Festivalul internațional de folclor „Serbările Transilvane”, ediția a XVIII – a
publicat la 2017-07-27
[ citeşte ]
Icoane realizate după izvoade vechi, vernisate la Cluj-Napoca
publicat la 2017-07-26
[ citeşte ]
Clujenii, la înălțime la Târgul de Fete de pe Muntele Găina
publicat la 2017-07-25
[ citeşte ]
Județul Cluj, reprezentat la Târgul de Fete de pe Muntele Găina
publicat la 2017-07-19
[ citeşte ]
FOTOGRAFIA DOCUMENT ETNOGRAFIC 2017
publicat la 2017-07-14
[ citeşte ]
INVITATIE
pentru artiștii plastici și meșterii populari din județul Cluj
publicat la 2017-07-06
[ citeşte ]
Clujul, promovat peste Prut de două ansambluri locale
publicat la 2017-07-05
[ citeşte ]
Două ansambluri folclorice clujene, prezente la Chișinău, la Festivalul Internațional „Ștefan cel Mare și Sfânt”
publicat la 2017-06-29
[ citeşte ]
Festivalul-concurs „Dumitru Sopon” , ediția a V-a, și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2017-06-26
[ citeşte ]
Albumul-document cu muzică tradițională instrumentală -„Ecoul munților”, lansat la Festivalul „Dumitru Sopon”
publicat la 2017-06-21
[ citeşte ]
Cultura tradițională a județului Cluj, apreciată de românii canadieni
publicat la 2017-06-20
[ citeşte ]
Obiceiul „Împănatul boului”, la Batin
publicat la 2017-05-31
[ citeşte ]
Proiectul internațional „Citizen Band”, după prima etapă- 2017
publicat la 2017-05-29
[ citeşte ]
Cultura tradițională a județului Cluj, prezentată comunitătilor românești din Canada
publicat la 2017-05-24
[ citeşte ]
Câştigătorii FDE 2015
publicat la 2015-11-25
[ citeşte ]
De departe, din Ceruri şi din Străbuni, Muzica lui Mugurel Scutăreanu: POVESTEA CERBILOR
publicat la 2015-10-28
[ citeşte ]
POVESTEA LEMNULUI
publicat la 2015-02-26
[ citeşte ]
MONOGRAFII EDITATE DE CJCPCT CLUJ
publicat la 2013-10-31
[ citeşte ]
Dans, Joc sau voie bună?
publicat la 2013-04-16
[ citeşte ]
Formatii instrumentale traditionale din judetul Cluj
publicat la 2013-03-15
[ citeşte ]
CERCETĂTORI ŞI SCRIITORI AI FOLCLORULUI COREGRAFIC DIN TRANSILVANIA
publicat la 2013-03-05
[ citeşte ]
ARHIVA AUDIO și VIDEO
publicat la 2010-07-27
[ citeşte ]
Înapoi

 
.

Trei elevi vor reprezenta județul Cluj, la faza națională a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”

 

     Peste 50 de elevi din clasele I-XII de la şcoli din Cluj-Napoca şi din judeţ au participat sâmbătă, 13 mai 2017, la faza județeană a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”. Competiția, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliul Judeţean Cluj, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj și Casa de Cultură a Studenților Cluj, a debutat la ora 10:00, în Sala Transilvania a Casei de Cultură a Studenților Cluj-Napoca, din  P-ța Lucian Blaga.
     Timp de două ore tinerii și-au arătat măiestria în cadrul secţiunilor: prelucrare lemn, pictură icoane pe sticlă, realizare podoabe din mărgele, ţesut, cusut, încondeiat ouă, împletituri, ceramică și artă naivă. Apoi, un juriu de specialitate, format din insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Școlar Județean Cluj, conf.univ.dr. habilit Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai, conf.univ.dr. Aurel Bodiu –etnolog și Viorica Ciobanu, președinte al Asociației Meșterilor Populari Clujeni, au selectat cele mai bune lucrări.
     Cei trei participanți, câştigători ai locurilor I, desemnați de juriu să reprezinte judeţul Cluj la Sibiu, în cadrul fazei naţionale a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, care se va desfăşura între 25-30 iulie 2017, la Muzeul ASTRA din Dumbrava Sibiului sunt: Gabriel Bucur de la Liceul de Arte Vizuale „Romulus Ladea” din Cluj-Napoca, secțiunea ceramică, Lukacs Hilda de la Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” din Cluj-Napoca, secțiunea ouă încondeiate și Balázs Andor de la Clubul Copiilor din Huedin,  secțiunea prelucrare lemn.
      Ceilalţi premianţi vor fi înscrişi pe listele taberei de meşteşuguri, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, în cursul verii, la Caps-Valea Ierii.   

„A fost o încântare, atât pentru juriu cât și pentru organizatori, să vadă atâția mici meșteri îmbrăcaţi în straie populare, mânuind cu pricepere acul, pensula, dalta sau chișița, demonstrându-şi talentul şi pasiunea în meşteşugurile pe care le practică în cercurile de specialitate din şcolile lor. Suntem recunoscători, totodată, profesorilor pentru marele lor merit de a reuși să insufle această dragoste copiilor, dânșii fiind premianții din umbră ai unei astfel de competiții.
Dincolo de bucuria sau tristeţea inerente oricărei competiţii, a rămas satisfacţia că meşteşugul tradiţional este promovat cu pasiune în şcoli, că micii artişti populari de azi pot fi meşteşugarii de mâine, cei care vor promova atât în ţară cât şi pe alte meleaguri ceea ce avem mai autentic”, a precizat coordonatorul proiectului, Consuela Jucan, consultant artistic la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.      

     La faza județeană a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale” au fost prezenți elevi de la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Liceul Teoretic „Avram Iancu”, Clubul Copiilor Dej, Clubul Copiilor Gherla, Clubul Copiilor Huedin, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin, Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu”, Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr”, Școala Gimnazială „Ioan Bob”, Liceul de Arte Vizuale „Romulus Ladea”, Seminarul Teologic Ortodox, Școala Gimnazială „Kos Karoly” Izvoru Crișului, Școala Specială CRDEII, Școala Gimnazială „Alexandru Vaida Voevod”, Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești și Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca. Fiecare şcoală a  participat în cadrul Olimpiadei cu un număr de maxim 6 elevi, înscrişi la oricare din categoriile din cadrul atelierelor propuse. Conform regulamentului, elevii s-au prezentat în costum popular specific zonei etnografice pe care o reprezintă şi au adus și câteva produse finite dar şi semifinite, pe care le-au terminat de realizat pe loc, în faţa comisiei de jurizare.
     Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” este o întrecere educativă, care urmăreşte conştientizarea şcolarilor asupra valorilor civilizaţiei populare româneşti.

Lista premiilor, pe secțiuni:

Icoane pe sticlă


Categoria clasele I-IV

Premiul I – Tămaș Maria – Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
Premiul II – Hideg Sofia - Seminarul Teologic Ortodox
                     Pop Maria - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
Premiul III- Zetea Maia - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
                     Biro Sara - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
Mențiune - Pop Alexia și Cuibus Patricia - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"


Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Raza Serafim - Școala Gimnazială  "Ioan Bob"
Premiul II - Șoș Paula - Școala Gimnazială CRDEII
Premiul III – Roșu David - Seminarul Teologic Ortodox
                      Chira Florin - Școala Gimnazială CRDEII
                      Suătean Ovidiu - Seminarul Teologic Ortodox
Mențiune – Aniței Sara - Liceul Teoretic "Avram Iancu"


Categoria clasele IX-XII
Premiul I- Moldovan Anda - Colegiul Național Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II - Șuteu Tonia - Seminarul Teologic Ortodox
                    Pintea Georgiana - Seminarul Teologic Ortodox


Podoabe din mărgele


Categoria clasele I-IV
Premiul I – Rus Alexandra-Clubul Copiilor Gherla
Premiul II – Tudoran Alesia-Clubul Copiilor Dej
Premiul III- Turi Anita - Clubul Copiilor Dej
Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Cornea Tania - Clubul Copiilor Gherla
Premiul II – Varga Beatrix - Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului
Premiul III –Adam Diana - Școala Gimnazială CRDEII
                     Adam Flaviu - Școala Gimnazială CRDEII


Categoria clasele IX-XII
Premiul I- Galu Lorena - Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Sucală Iulia - Colegiul Național Pedagogic "Gh. Lazăr"


Cusături


Categoria clasele V-VIII
Premiul I– Pîrv Maria - Școala Gimnazială "Alexandru Vaida Voevod"
Premiul II – Korpos Angela - Clubul Copiilor Huedin
                     Rusu Alexandru - Școala Gimnazială "Alexandru Vaida Voevod"
Premiul III – Leczfalvi Magda - Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești
                       Dragu Tecar Alexandra - Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești
Mențiune – Breșan Roxana, Mit Patricia, Pleș Larisa și Toadere Mara – Lic.Octavian Goga Huedin


Împletituri/Măști


Categoria clasele I-VIII
Premiul I– Petric Alexandra - Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu"
Premiul II – Cipcigan Meda - Școala Gimnazială CRDEII
                      Sefesvari Marius - Școala Gimnazială CRDEII
Categoria clasele IX-XII
Premiul II – Moșneag Cătălina - Liceul Teoretic "Avram Iancu"
Țesut


Categoria clasele I-VIII
Premiul I – Raza Serena Maria - Școala Gimnazială  "Ioan Bob"
Premiul II – Macavei Ariana - Clubul Copiilor Gherla


Pictură naivă


Categoria clasele V-VIII
Premiul I– Aștilean Denisa - Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu"
Premiul III – Faur Ștefania - Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu"


Categoria clasele IX-XII
Premiul I – Popescu Vlada - Liceul Teoretic "Avram Iancu"


Prelucrare/decorare lemn


Categoria clasele I-VIII
Premiul I– Tamas Ferenc – Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Boboș Miriam - Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca
Premiul III –Crișan Bianca- Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca
                      Drevea Cristina- Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca
                      Tamas Csenge Tunde- Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului


Categoria clasele IX-XII
Premiul I – Balazs Andor - Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Durcău Oana - Liceul Teoretic "Avram Iancu"


Ceramică
Premiul I – Bucur Gabriel - Liceul de Arte Vizuale "Romulus Ladea"
Premiul II – Benk Reka - Clubul Copiilor Huedin
Premiul III –Korpos Noel - Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului


Ouă încondeiate
Premiul I – Lukacs Hilda - Colegiul Național Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II – Kelemen Zsofia - Clubul Copiilor Huedin

 

publicat la 15.05.2017
de Grigore Sâmboan
[ Contact ]
 
 
PERMANENT EDUCATION: courses, perfecting classes, information
F-DE la Craiova [ Citeşte ] [ Vezi toate ]
Google Ads
© 2009-2016 traditiiclujne.ro®   Worldwide All rights reserved
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.
Reproducerea materialelor este permisă numai cu permisunea editorului şi menţionarea sursei.
validat w3css     WebDesign şi programare de Nerțan Nicolae - Găzduire web: Studio One