Bine ai venit Vizitatorule  
 
IMPORTANT
Festivalul-concurs „Dumitru Sopon”, ediția a VI-a, și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2019-06-24
[ citeşte ]
Festival-concurs naţional de interpretare a cântecului popular „Dumitru Sopon”, la Gilău
publicat la 2019-06-13
[ citeşte ]
REZULTAT PRESELECȚIE Festivalul-concurs național de interpretare a cântecului popular pentru tinerii solişti „Dumitru Sopon”, ediţia a VI- a
publicat la 2019-06-11
[ citeşte ]
Evenimente cultural-educative, la finalul săptămânii, organizate în parteneriat cu CJCPCT Cluj
publicat la 2019-05-31
[ citeşte ]
Olimpiada "Meșteșuguri artistice tradiționale" și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2019-05-27
[ citeşte ]
Spectacol folcloric, dedicat „Anului Omagial al satului românesc”
publicat la 2019-05-13
[ citeşte ]
Festivalul-concurs „Dumitru Sopon”- Ediţia a VI-a 22-23 IUNIE 2019 – GILĂU
publicat la 2019-05-09
[ citeşte ]
Fotografii vechi de peste un secol, cu bănățenii de altădată, expuse la Cluj-Napoca
publicat la 2019-04-24
[ citeşte ]
Lutierul clujean Nicolae Vădan -„Tezaur uman viu”, omagiat în satul natal, în a doua zi de Paști
publicat la 2019-04-24
[ citeşte ]
Elevii din toată țara sunt așteptați la cea de-a XVII – a ediție a Festivalului- concurs de folclor „Flori de mai”
publicat la 2019-04-23
[ citeşte ]
Concert prepascal, în prezența a sute de clujeni
publicat la 2019-04-22
[ citeşte ]
FOTOETNOGRAFIA-SALVGARDARE IDENTITARĂ
publicat la 2019-04-16
[ citeşte ]
„Cu noi este Dumnezeu”, concert de pricesne, muzică bisericească şi cultă
publicat la 2019-04-10
[ citeşte ]
Manifestări dedicate zilei de 8 aprilie 2019, Ziua Internațională a Romilor
publicat la 2019-04-05
[ citeşte ]
Sute de clujeni au luat parte la spectacolul de folclor „Mugur, mugurel”, dedicat primăverii
publicat la 2019-03-29
[ citeşte ]
Sprijin pentru comunitățile românești din Banatul sârbesc
publicat la 2019-03-26
[ citeşte ]
,,Zestrea tradițiilor clujene”, la Școala Gimnazială ,,Gheorghe Șincai”, Florești
publicat la 2019-03-26
[ citeşte ]
,,Zestrea tradițiilor clujene”, la Școala Primară Fizeșu Gherlii
publicat la 2019-03-22
[ citeşte ]
Mugur, mugurel - Spectacol de muzică populară, dedicat primăverii
publicat la 2019-03-14
[ citeşte ]
Fotografii etnografice de premiu, la Oradea
publicat la 2019-02-25
[ citeşte ]
Dragobetele, sărbătorit la Cluj-Napoca prin cântec, joc și voie bună
publicat la 2019-02-25
[ citeşte ]
CELE MAI FRUMOASE CÂNTECE DE DRAGOSTE, PREZENTATE LA CLUJ-NAPOCA, ÎNTR-UN SPECTACOL FOLCLORIC DE DRAGOBETE
publicat la 2019-02-13
[ citeşte ]
,Zestrea tradițiilor clujene”, la Gilău
publicat la 2019-01-31
[ citeşte ]
Elevii clujeni descoperă și-n 2019 tradițiile și obiceiurile românești
publicat la 2019-01-22
[ citeşte ]
ZIUA CULTURII NAȚIONALE, SĂRBĂTORITĂ LA CLUJ-NAPOCA
publicat la 2019-01-21
[ citeşte ]
ZIUA CULTURII NAȚIONALE, SĂRBĂTORITĂ DE CENTRUL JUDEȚEAN PENTRU CONSERVAREA ȘI PROMOVAREA CULTURII TRADIȚIONALE CLUJ
publicat la 2019-01-14
[ citeşte ]
Întâlnire cu cultura tradițională oferită de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale
publicat la 2018-12-19
[ citeşte ]
Salonul ICOANEI ARDELENE, ediția a XIX-a
publicat la 2018-12-14
[ citeşte ]
Cultura tradițională clujeană promovată în Ungaria
publicat la 2018-12-10
[ citeşte ]
Centenarul Marii Uniri, marcat la Turda prin expoziții de fotografie veche și cusături
publicat la 2018-11-27
[ citeşte ]
LAUREAȚII FESTIVALULUI NAȚIONAL AL CÂNTECULUI DE CĂTĂNIE 2018
publicat la 2018-11-08
[ citeşte ]
CJCPCT CLUJ, LA COLOCVIILE INTERNAŢIONALE ALE REVISTEI „NEDEIA – BANATUL VIU 2018”
publicat la 2018-11-08
[ citeşte ]
Eveniment - Lansarea albumului aniversar "Fotografia-document etnografic la 15 ani"
publicat la 2018-11-02
[ citeşte ]
Fotografii de excepție, semnate Tordai Ede, prezentate la Cluj-Napoca
publicat la 2018-11-02
[ citeşte ]
Proiectul Națioanal „100 de năfrămuțe”
publicat la 2018-08-29
[ citeşte ]
„Semne peste vreme”, expozitie de fotografie etnografică, dedicată Centenarului Marii Uniri
publicat la 2018-08-22
[ citeşte ]
Premii naționale și tabere pentru olimpicii meșteșugari clujeni
publicat la 2018-08-14
[ citeşte ]
Ministerul Culturii a acordat titlul de Tezaur Uman Viu lutierului clujean Nicolae Vădan
publicat la 2018-08-03
[ citeşte ]
Două CD-uri cu muzică instrumentală maghiară și romanes, lansate de CJCPCT Cluj
publicat la 2017-11-22
[ citeşte ]
Orchestra profesionistă „Cununa Transilvană” împlinește 60 de ani de activitate artistică
publicat la 2017-10-19
[ citeşte ]
De departe, din Ceruri şi din Străbuni, Muzica lui Mugurel Scutăreanu: POVESTEA CERBILOR
publicat la 2015-10-28
[ citeşte ]
POVESTEA LEMNULUI
publicat la 2015-02-26
[ citeşte ]
MONOGRAFII EDITATE DE CJCPCT CLUJ
publicat la 2013-10-31
[ citeşte ]
Formatii instrumentale traditionale din judetul Cluj
publicat la 2013-03-15
[ citeşte ]
CERCETĂTORI ŞI SCRIITORI AI FOLCLORULUI COREGRAFIC DIN TRANSILVANIA
publicat la 2013-03-05
[ citeşte ]
ARHIVA AUDIO și VIDEO
publicat la 2010-07-27
[ citeşte ]
Înapoi

 
.

        Sâmbătă, 25 mai 2019, s-a desfășurat o nouă ediție a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, faza județeană. Această competiție școlară este cuprinsă în CAEN/2019 și este organizată anual de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituție de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, împreună cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj și Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca.
       În sălile Seminarul Teologic Ortodox Cluj din Piața Avram Iancu s-au întrecut în măiestrie 90 de elevi de la 29 de şcoli din Cluj-Napoca şi din judeţ: Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu", Liceul Teoretic "Avram Iancu", Clubul Copiilor Dej, Clubul Copiilor Gherla, Clubul Copiilor Huedin, Liceul Teoretic "Octavian Goga" Huedin, Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu", Colegiul Național Pedagogic "Gh. Lazăr", Liceul de Arte Vizuale "Romulus Ladea", Seminarul Teologic Ortodox, Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului, Școala Specială CRDEII, Școala Gimnazială "Alexandru Vaida Voevod", Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Gh. Șincai” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială Măguri-Răcătău, Școala Gimnazială Măguri-Bogdănești, Școala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, Școala Gimnazială Mintiu Gherlii, Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Dej, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej, Școala Gimnazială „Gh.Șincai“ Florești, Școala Gimnazială Viișoara, Școala Gimnazială Nireș-Sânmărghita, Liceul “Ana Ipătescu” Gherla, Școala Gimnazială Vad.
     Micii meșteșugari, îmbăcaţi în straie populare, au concurat  în cadrul a 14 secţiunil: prelucrare –decorare lemn, pictură icoane pe sticlă și lemn, realizare podoabe din mărgele, ţesut, cusut, realizare piese de port popular, încondeiat ouă, împletituri, măști, ceramică, artă pictură naivă, metaloplastie.
    Selecţia a fost realizată de un juriu de specialitate compus din: insp.  Beniamin Chira de la Inspectoratul Școlar Județean Cluj,   prof.univ.dr. Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a "Universității Babeș-Bolyai", dr.Tudor Sălăgean, managerul Muzeului Etnografic al Transilvaniei și Viorica Ciobanu, președintele Asociației Meșterilor Populari Clujeni, conf.univ.dr. Marin Cotețiu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a "Universității Babeș-Bolyai" și Tiberiu Groza, președintele Fundației Culturale Etnostar.

Juriul a acordat următoarele premii:
PICTURĂ ICOANE PE STICLĂ
Categoria clasele I-IV
Premiul I – Hideg Sofia - Seminarul Teologic Ortodox
            Ilyes Gabriela-Școala Gimnazială “Gh Șincai” Florești   
Premiul II – Anișorac Ana Maria - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
         Pop Alexia- Școala Gimnazială “Gh Șincai” Florești
Premiul III- Gherasim Adriana - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
             Borzu Maria- Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
         Rotunjanu Cătălina - Școala Gimnazială “Gh Șincai” Florești
Mențiune – Buzaș Bianca, Mureșan Diana și Beleni Mihai - Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu"
       Abărboae Roberta - Școala Gimnazială “Gh Șincai” Florești
       Oltean Mara-Școala Gimnazială Mintiu Gherlii
       Păcurar Oana - Școala Nireș-Sânmărghita
Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Sotan Daria - Școala Gimnazială  "Ion Creangă" Cluj
        Baicu Alesia - Școala Gimnazială  "Ion Creangă" Cluj
Premiul II - Roșu David - Seminarul Teologic Ortodox
         Chira Florin-Școala CRDEII
Premiul III – Ali Raisa - Școala Gimnazială “Gh Șincai” Florești
              Suătean Ovidiu- Seminarul Teologic Ortodox,
Mențiune –  Mărginean Alexandra-Școala Gimnazială Al.Vaida Voevod Cluj, Fărcașiu Eduard-Școala Gimnazială Mintiu Gherlii, Roba Gabriela-Școala Măguri Răcătău, Coroi Ioan-Școala Gimnazială Viișoara
Categoria clasele IX-XII
Premiul III-Săplăcan Patricia și Tătar Ioana-Lic.Tehnologic H.Coandă Dej
PICTURĂ ICOANE PE LEMN
Premiul I – Todică Eduard-Școala Gimnazială Mintiu Gherlii
Premiul II-Rebreanu Eduard- Școala Gimnazială Al.Vaida Voevod Cluj
Premiul III – Petrescu Matei- Școala Gimnazială Al.Vaida Voevod Cluj
PICTURĂ NAIVĂ
Premiul I– Aștilean Denisa - Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu"
Premiul II – Szalontai Paula- Școala Gimnazială Mintiu Gherlii
Premiul III – Liss Andrei-Clubul Copiilor Gherla
PICTURĂ DECORATIVĂ PE LEMN
Premiul I-Boboș Miriam-Liceul cu Program Sportiv Cluj
      Vincze Sara - Liceul cu Program Sportiv Cluj
Premiul II-Drevea Cristina- Liceul cu Program Sportiv Cluj
           Crișan Bianca -- Liceul cu Program Sportiv Cluj
Premiul III-Cornea Andrei-Clubul Copiilor Gherla
        Abrudan Maria- Liceul cu Program Sportiv Cluj
PRELUCRARE LEMN
Categoria clasele I-VIII
Premiul I– Mihály Dániel – Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Mihály Botond- Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului
Premiul III –Kovács István- Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului
CERAMICĂ
Categoria clasele I-IV
Premiul I – Vincze Orsolya - Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Bucur Cristian- Lic.Teoretic  “Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Premiul III- Lăcătuș Gabriel- Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej
Categoria clasele V-VIII
Premiul I-Bucur Gabriel - Liceul de Arte Vizuale "Romulus Ladea"
Premiul II- Betlendi Panna -Clubul Copiilor Huedin
        Péntek Rita- Școala Gimnazială "Kos Karoly" Izvoru Crișului
METALOPLASTIE
Premiul II-Cornea Matei-Clubul Copiilor Gherla
PODOABE DIN MĂRGELE
Categoria clasele I-IV
Premiul I – Man Teodora-Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Sabo Irina-Clubul Copiilor Gherla
Premiul III- Tarța Tudor-Clubul Copiilor Dej
Mențiune-Lăcătuș Maria-școala Gimnazială Mihai Eminecu Dej
Categoria clasele V-VIII
Premiul I – Cornea Tania - Clubul Copiilor Gherla
    Bîlc Andreea- Lic.Tehnologic H.Coandă Dej
Premiul II –Turi Anita - Clubul Copiilor Dej
Premiul III –Adam Diana - Școala Gimnazială CRDEII
            Berki Andrei - Școala Gimnazială CRDEII
MĂȘTI
Premiul I– Varga Anamaria-Liceul Ana Ipătescu Gherla
Premiul II – Tudoran Alesia-Clubul copiilor Dej
Premiul III-Rete Ariana- Liceul Teoretic "Avram Iancu" Cluj
ÎMPLETITURI
Premiul I – Cipcigan Meda-Școala CRDEII
Premiul II- Negru Diana-Clubul Copiilor Dej
Premiul III- Petric Alexandra - Liceul de Informatică "Tiberiu Popoviciu"
OUĂ ÎNCONDEIATE
Premiul I – Kiș Minya Ștefania - Colegiul Național Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II – Rus Alexandra-Clubul Copiilor Gherla
Premiul III - Betlendi Eszter - Clubul Copiilor Huedin
CUSĂTURI
Categoria clasele I-IV
Premiul I–Motogna Daria-Școala Populară de Arte Tudor Jarda
Premiul II – Gavriș Nadia-Lic.O.Goga Huedin
Categoria clasele V-VIII
Premiul I-Roba Cosmina- Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
Premiul II – Bogdan Alexandra și Ianc Denisa- Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
              Fodor Patricia, Grosu Larisa și Crișan Olimpia- Școala Gimnazială „Ion Creangă”,
Premiul III-Budae Claudia și Mariș Andreea- Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
        Băl Emilia- Școala Gimnazială Al.Vaida Voevod Cluj
Mențiune- Hristea Paul-Școala Gimn. Măguri Răcătău, Sechei Diana-Școala Gimnazială Vad
Categoria clasele IX-XII
Premiul I – Pîrv Maria-Lic.Lucian Blaga Cluj
Premiul II-Șaitiș Tania- Colegiul Național Pedagogic "Gh. Lazăr"
REALIZARE PIESE DE COSTUM POPULAR
Premiul I-Gavriș Nadia-Școala Populară de Arte Tudor Jarda
          Pop Maria- Col. Naț. Pedagogic “Gh Lazăr”
ȚESUT
Premiul II – Fericean Luke - Clubul Copiilor Gherla
Fundaţia Etnostar a oferit doamnei profesor Katona Daniela de la Clubul Copiilor Gherla şi Clubul Copiilor Dej un premiu pentru prezentarea în concurs a unui meşteşug nou, metaloplastia.
          Cei cinci elevi (câştigători ai unui premiu I) desemnați să reprezinte judeţul Cluj la Sibiu, în cadrul fazei naţionale a Olimpiadei "Meşteşuguri Artistice Tradiţionale", sunt următorii: Pîrv Maria-Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca-cusături, Sotan Daria- Școala Gimnazială  "Ion Creangă" Cluj-Napoca-pictură icoane pe sticlă, Boboș Miriam-Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca-pictură decorativă pe lemn, Mihály Dániel–Clubul Copiilor Huedin- prelucrare lemn, Gavriș Nadia-Școala Populară de Arte “Tudor Jarda”- realizare costume populare.  Ceilalţi participanți răsplătiți cu Premiul I și II vor lua parte la Tabăra de meşteşuguri “Tradiții Clujene”, organizată de C.J.C.P.C.T. Cluj, în cursul lunii august pe Valea Ierii.  
           Copiilor le-a fost oferit și un moment special, susținut de Asociația Firul Ariadnei, moment intitulat „Istoria ilustrațiilor din basmele populare românești” în prezentarea lui Adrian Barbu.
           Elevi, profesori coordonatori, părinţi, juriu şi organizatori deopotrivă s-au bucurat de o zi frumoasă care a stat sub semnul dragostei pentru meşteşug şi pentru cultura tradiţională.

          Foto-Ioan Bruchental

 

publicat la 27.05.2019
de Consuela Bendea
[ Contact ]
 
 
PERMANENT EDUCATION: courses, perfecting classes, information
,,Zestrea tradițiilor clujene”, la Școala Gimnazială ,,Gheorghe Șincai”, Florești [ Citeşte ] [ Vezi toate ]
Google Ads
© 2009-2016 traditiiclujne.ro®   Worldwide All rights reserved
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.
Reproducerea materialelor este permisă numai cu permisunea editorului şi menţionarea sursei.
validat w3css     WebDesign şi programare de Nerțan Nicolae - Găzduire web: Studio One